Se afișează postările cu eticheta Romania in prag de 2009. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Romania in prag de 2009. Afișați toate postările

miercuri, 20 mai 2009

Marca Bendeac: scrisoare deschisa cocalarului roman



Daca nu ati apucat sa cititi deja pe blogul lui Mihai Bendeac, puteti citi aici scrisoarea deschisa pe care actorul o adreseaza unui prototip de om (mult prea des) intalnit in societatea zilelor noastre. Si daca v-ati obisnuit pana acum sa radeti cu gura pana la urechi de topurile lui Bendeac sau de marturisirile sale comice prin sinceritatea lor, pregatiti-va pentru un text dureros de adevarat...

“Dragi cocalari,

Ati castigat. Voi si ai vostri v-ati fu..t nevestele prost (caci numai prost puteti) si iata ca samanta voastra mizerabila da rod. Ne acaparati. Ati reusit sa va “educati” progeniturile hidoase in spiritul kitch-ului, mitocaniei, nesimtirii, manelismului infect…

Felicitari! Romania e pe cale sa devina a voastra. Dar atata timp cat inca mai putem si noi respira/vorbi/privi, dati-ne voie sa radem de voi. Dati-ne voie sa va ironizam. Nu va fie teama. Sunteti pe drumul cel bun si in curand veti ajunge indeajuns de puternici incat sa-i luati pe astia ca mine si sa-i dati la lei.

Pana atunci insa…

- cojile de la semintele scuipate pe asfalt nu dau rod. Nu incoltesc! Va jur! Stiu ca voi nu ati prea mers pe la scoala dar credeti-ma pe cuvant ca am facut biologie in liceu. N-o sa creasca niciodata floare sau bostan din ciment. Asa ca folositi un cornet.

- daca folositi cornet (putin probabil) va imploram sa rupeti foi din Manele magazin ca Marin Preda si Eminescu n-au nicio vina.

- tricoul mulat se poarta pe un corp perfect. Stiu ca in lumea voastra perfect inseamna atat mers la sala si inghitit steroizi cu pumnu’ ca ghiolbanu cat si burta de bere si ceafa plina de slana. Noi insa ne facem datoria…

- Nu ne deranjeaza ca ascultati manele atata timp cat “ascultati” nu se transforma in “ascultam”. Orice aparat de redat muzica are un buton pe care scrie volum…

- Stiu ca banii sunt singurul vostru Dumnezeu si daca ai bani esti “de valoare” dar exista niste chestii de noi le platim si ele se numesc impozite la stat. Stiu ca un manelist de-al vostru ii face “printesei lui” inmormantare de 50 de mii de euro fara sa-l intrebe cineva despre provenienta banilor dar daca reprezentatntii vostri conduc finantele, politia si justitia din Rromania, puneti-ne si noua o vorba buna… Multumim anticipat.

- va rugam mult sa nu mai filmati videoclipuri la opera. Noi v-am dat televiziunile, lasati-ne la schimb opera si teatrele!

- “De puta madre” inseamna “pizda ma-tii”. Ne bucuram ca majoritatea purtati tricouri cu aceasta sintagma. Inseamna ca mesajul nostru a razbatut pana la voi.

- Ne aratam realmente ingrijorati de aceasta cumplita molima care a cuprins intreaga comunitate cocalareasca si anume foto fobia. Stim ca medicii nu sunt de-ai vostri ca nah, au facut scoala multa ai dracu’ tocilari, dar puteti apela cu incredere. Probabil e ingrozitor sa fii nevoit sa porti ochelarii de soare si-n baie…

- Suntem incantati ca ati invatat sa folositi programe gen “Photo shop”. Nimic nu e mai frumos decat sa vezi o minune carliontata, in rochie de leopard si 5 kile de aur pe prima pagine din “The sun”. Si suntem incantati ca in pozele de Hi5 va inconjurati de stelute, brizbrizuri…

- Faptul ca reusiti sa manevrati cate 3 telefoane mobile in acelasi timp este o calitate demna de homo sapiens. Deci iata ca teoria lui Darwin se sustine…

- pantofii cu botul ridicat semnifica ceva religios? Sau e chestie de potenta?

- Tunningul cu geamuri fumurii, evacuare zgomotoasa si parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Stim ca trebuie si cocalarul sarac sa aiba o ocupatie dar…

- Apreciem faptul ca mergeti toti pe scutere fara casca! Ne dati sperante… Dar va atragem atentia ca atunci cand pe un motor sau pe o motoreta sau pe o bicicleta sau pe un scuter se afla un el si o ea dintre care el are casca si ea nu, se traduce prin : “Mori fa in mortii ma-tii!” Ma rog… Asta nu le deranjeaza pe femeile din Romania intrucat aceasta atitudine reprezinta o normalitate in relatia dintre sexe in tara noastra.

Ar mai fi multe de spus dar daca ai parcurs aceasta “scrisoare” inseamna ca deja ai citit de doua ori mai mult decat toata familia ta in intreaga ei existenta. Nu vreau sa te obosesc.

Ne vedem la mall,

Cu drag, Mihai Bendeac”

In urma carui eveniment s-a nascut scrisoarea asta...“Am plans de ciuda ca ne vor strivi visele”
Vineri seara am oprit la o benzinarie ca sa alimentez scuterul (folosesc rar in perioada asta “decaportabila” caci cu motoreta e mai simpla viata in oras). Pun eu 3 litri fara plumb si intru sa platesc. In fata mea, o doamna. Achita. Scot si eu banii din buzunar si n-apuc sa-i intind ca in incinta patrunde val-vartej un cocalar la vreo 40 de ani. Tricou Adidas, bermude Adidas, papuci Adidas, sapca Adidas, creier Adidas. “- Cine p..a mea si-a lasat motoreta aia la pompa ca a incurcat tot acolo?!” “- Eu. Dar de ce am incurcat?!” (Ma recunoaste dar dupa 3 secunde de pauza se decide sa nu lase garda). – Pai de ce-ai lasat-o acolo?! _ pai unde s-o las? Daca eram cu masina, unde o lasam pana achitam benzina?! Benzinarul intervine si el : “-Cu ce a incurcat domnule?! Plateste si pleaca” “- Pai ce p..a mea baaaaa!!! Am ajuns sa stau ca prostu’ dupa o motoreta?!” Eu zic : “Pai cine va pune? Stati ca desteptu’…” “- Ma iei la misto?! Ce p..a mea!!!” Ies afara. Masina ghertoiului, un BMW X6, era parcat la 3 milimetri de scuter. Zice : “Poate mi-o zgarii”. Nu i-am zgariat-o. Am plecat si m-am oprit dupa 200 de metri. Am tras pe dreapta si am plans protejat de casca. Da! recunosc! Am plans! Am plans pentru ca mi-am imaginat ce s-ar fi intamplat daca as fi fost un roman obisnuit si nu “vedeta” de la televizor. M-ar fi omorat? Am plans pentru ca astia vor ajunge atat de multi incat ne vor ingropa. Am plans pentru ca pe ala nu-l va intreba nimeni din ce bani si-a luat BMW-ul. Am plans de ciuda ca ne vor strivi visele. Am plans pentru frate-meu care are nesansa de a creste langa ei. AM plans pentru ca am ajuns la decizia de a nu avea copii vreodata caci nu vreau sa traiasca in lumea astora. Caci lumea va fi a lor! Nu va mintiti! Nu va amagiti! Va fi lumea lui Salam si a lui Guta! Lumea camatarilor, smenarilor, manelistilor, cocalarilor, burtosilor, nesimtitilor. Pentru ca nevestele si gagicile astora sunt mereu gravide! Pentru ca fiecare au cate 4-5 copii.
Apoi m-am revoltat! Si m-am gandit ce mult mi-as dori sa am pistol legal, cu permis, si de cate ori se intampla sa dau peste un animal ca asta sa trec pe langa el si sa-l injur in soapta de mama. El va lua foc si ma va lovi. Eu scot pistolul si poc! Direct in cap! Legitima aparare.Cat despre faptul ca astia fac copii, cu regret va spun ca usor-usor devin extremist in cel mai dur sens al termenului…”

duminică, 17 mai 2009

Forturile Bucurestiului

In jurul capitalei, de-a lungul soselei de centura, zac 30 de forturi si baterii, majoritatea abandonate. Constructiile monumentale, ascunse sub vegetatie, se dezintegreaza, dar inca mai pot fi salvate.


Am hotarat sa sarim peste poarta ruginita. Ne-am facut apoi loc printre tufe, ne-am furisat prin iarba inalta, printre gunoaie, musuroaie, balti si noroaie, pana am ajuns la o cladire cu un fronton impunator. Era Bateria intermediara 4-5. Muste bazaiau nervoase in jurul unei mate moarte si duhnea ingrozitor.

Cand am masurat cu o creanga adancimea santului de aparare din fata intrarii, broastele din el au inceput sa sara panicate de colo-colo. Era mal, nu aveam cum sa trecem prin el, pentru ca ne-am fi putut afunda. Am sarit inauntru pe o fereastra si m-a izbit mirosul de umezeala si putred. Cunosteam, in principiu, constructia, pentru ca era la fel ca si celelalte doua baterii pe care le vazusem deja cu Stefan Cristescu, un tanar arhitect de 26 de ani ce vizitase, cu sarg si pasiune, multe astfel de fortificatii in ultimii ani.

Aici era insa mai intuneric, mai infricosator. Aceasta a fost una dintre opririle noastre din turul pe care l-am facut prin camuflata centura de fortificatii a capitalei, formata din 36 de constructii: forturi si baterii, ridicate in urma cu peste 110 ani pentru a proteja orasul. Am inteles atunci emotiile pe care le-a avut Cristescu de fiecare data cand descoperea cate un loc nou, si l-am invidiat. Timp de 5 ani, el a cautat prin arhivele militare si prin carti vechi. "Am aflat de existenta lor de la niste prieteni romani stabiliti in Belgia, care vizitasera fortificatii din alte tari, construite in aceeasi perioada" - povesteste Cristescu.

"Centura are o importanta deosebita, pentru ca e unul dintre ultimele sisteme de fortificatii omogene in jurul unei capitale dupa planul celebrului general Brialmont si reprezinta stadiile finale ale fortificatiilor detasabile. Proiectul lui Stefan Cristescu reprezinta primul pas in cercetarea necesara pentru valorificarea acestora, dupa care e nevoie de un proiect pentru restaurarea si punerea lor in valoare" - spune Sergiu Isopescu, cercetator la Institutul pentru Studii Militare. Istoria centurii fortificate a Bucurestiului incepe odata cu venirea pe tronul Romaniei, in 1866, a lui Carol I.


Printul de 27 de ani, discipol al celebrului feldmaresal Moltke, punea pentru prima data problema construirii unor forturi care sa apere capitala in cazul unui pericol extern. Aceasta era una dintre actiunile sale prin care incerca sa ridice standardul unei Romanii ramase in urma in mai toate domeniile. Lucrarea urma sa fie una de mare amploare.

S-au infiintat mai multe comisii, care au facut studii pentru a gasi modalitatea cea mai eficienta de a construi fortificatiile. Artileria se dezvolta repede, in contextul revolutiei industriale, si centura de aparare trebuia sa fie adaptata la acest progres. In anul 1882, dupa obtinerea independentei tarii, o noua comisie reincepea studiile intrerupte din cauza razboiului, terminat in 1877.

In paralel cu comisia din Romania, ce i se parea, probabil, ineficienta, Carol I l-a invitat la Bucuresti pe generalul belgian Henri Alexis Brialmont, cel mai cunoscut si apreciat inginer militar al secolului al XIX-lea, care proiectase fortificatii pentru orasele Liege, Namur, Anvers. Un Bucuresti fortificat "ar creste importanta militara a Romaniei astfel, incat ea va fi in stare sau de a refuza participarea la un rasboi care nu i-ar conveni, sau de a cere avantagii, la care nu ar putea altfel pretinde" - spunea generalul.

Doi ani mai tarziu, belgianul a alcatuit un proiect pentru fortificarea capitalei, ce prevedea construirea unei centuri de 70 de kilometri, care sa aiba 18 forturi si 18 baterii intermediare, cu o distanta de aproximativ 2 kilometri intre ele. Artileria avea sa fie plasata sub cupole cuirasate, iar 33.000 de soldati urmau sa populeze fortificatiile. Planul facut de Brialmont impartea centura in 3 sectoare, dintre care cel mai putin aparat era cel sudic, directie din care el considera ca ar fi cel mai improbabil un atac asupra orasului.

Ironia a facut ca exact aceasta sa fie partea din care a venit armata germana in anul 1916 (centura de fortificatii fusese oricum dezafectata), cand a ocupat Romania. Costul total al lucrarilor, preconizat de Brialmont, era de 88.275.080 lei aur, adica echivalentul a circa 500 de milioane de euro.


Lucrarile au inceput in 1884. Fiecare fort lua numele localitatii in apropierea careia era construit, iar dupa doi ani fortificarea capitalei era declarata, prin lege, lucrare de utilitate publica. In anul 1887, Brialmont modifica planurile, pentru ca forturile sa faca fata obuzului-mina aparut in 1884, ducand astfel la o crestere considerabila a costurilor, asa ca romanii au cerut noi schimbari pentru a scadea din cheltuieli. Generalul nu le-a redus suficient insa si ultimele modifica ri au fost facute de catre generalul Berindei, directorul lucrarilor, costurile scazand de data aceasta substantial.

Insa acum structura centurii arata diferit de cea proiectata de belgian. Unuia dintre forturi, cel de la Afumati, i-a fost modificata structura chiar in timpul constructiei. Acesta, la fel ca multe altele, e azi parasit si degradat.

"Terenul pe care se afla e al lui Gigi Becali. Asteapta ca fortul sa cada singur" - povesteste paznicul santierului prin care trebuie sa treci ca sa ajungi la fort, referindu-se la terenul care apartine, in realitate, unui investitor strain. In 1888, Carol I a vizitat pentru prima oara centura de fortificatii. Anul urmator a fost dominat de intense discutii si polemici, atat in parlament, cat si in presa, cu privire la utilitatea fortificatiilor. Intentiile regelui s-au lovit, la fel ca in alte cazuri, de opozitia romanilor. Lucrarile aveau insa si sustinatori, printre care ziarul "Romania libera".

Dupa construirea unei cai ferate, ritmul lucrarilor a crescut considerabil. In plus, la Braila era infiintata prima fabrica de ciment din Romania, care a furnizat intreaga sa productie de ciment Portland constructiei centurii, pana la finalizarea lucrarilor, in conditiile in care pana atunci cimentul folosit fusese de import. Lucrarile la fortificatii se incheiau in 1894, dupa 10 ani de la inceperea lor, costurile totale fiind de 111.500.000 de lei aur, adica echivalentul a 613 milioane de euro, egale cu bugetul armatei romane pe trei ani.

Proiectul a fost unul grandios, suprafata totala a constructiilor depasind 120 de hectare. Unele forturi ajung la 11,60 de hectare. Soseaua si calea ferata construite special pentru a usura accesul la fortificatii au fost camuflate, iar forturile au fost acoperite cu un strat de pamant cu o grosime intre 2 si 8 metri, pe care a crescut mai tarziu vegetatie.


Carol I ii trimitea o scrisoare fratelui sau, Fritz von Hohenzollern, in care se arata multumit de felul in care au fost finalizate lucrarile: "... toate instalatiile corespund intru totul standardelor impuse unor astfel de fortificatii moderne.

Bucurestiul poate fi socotit in aceasta privinta ca un model ce merita vazut" - spunea el. In anul 1914, Carol I murea, la numai trei luni de la inceputul Primului Razboi Mondial, parte din marea sa mostenire fiind si un Bucuresti fortificat.

"Tunurile vor bubui din toate forturile din Bucuresti, Focsani, Galati ridicate de Mine, ca un scut puternic al vetrei stramosesti, in timpuri de grele incercari, de cari cerul sa pazeasca tara" - spunea regele. "Fortificatiile Bucurestiului sunt deosebite: ele au fost ridicate in ultima perioada in care se manifesta interes pentru estetica acestui tip de constructie, avand elementele compozitionale si stilistice specifice arhitecturii militare din secolul al XIX-lea" - povestea Stefan Cristescu la prima noastra intalnire.

La 17 august 1916, Romania intra in razboi de partea Antantei. Cu o luna inainte, ministrul de razboi, Ion I. C. Bratianu, hotarase subit parasirea si dezarmarea fortificatiilor, printr-un ordin secret catre Comandamentul Cetatii Bucuresti, in vederea inarmarii trupelor de camp. Strategia de aparare a Romaniei, confirmata prin studii incepand din 1872, era acum abandonata, locul ei fiind luat de una ofensiva, pe care armata romana nu avea capacitatea s-o sustina.

E posibil ca aceasta schimbare radicala sa fi fost facuta datorita influentei pe care au avut-o doi teoreticieni ai strategiei militare ofensive din armata franceza, dar si propagandei germane din 1914, ce a urmat cuceririi oraselor Liège si Namur, din Belgia, ambele avand centuri de fortificatie proiectate tot de generalul Brialmont.

"Tata ne mai spunea ca vor fi lupte si in jurul Bucurestiului, ca forturile vor rezista, in cel mai rau caz, cateva zile" - scria in Memorii Mircea Eliade despre forturile abandonate in secret. Nemtii, pregatiti pentru a ataca fortificatiile, au intrat nestanjeniti in capitala si au ocupat, apoi, la sfarsitul anului 1916, doua treimi din teritoriul tarii.


Nu s-a putut da niciodata raspuns polemicilor cu privire la utilitatea fortificatiilor. Azi au mai ramas 17 forturi si 13 baterii intermediare, din cele 36 de constructii, restul fiind distruse din cauza unor explozii accidentale ale depozitelor de munitii.

Multe dintre ele sunt degradate, parasite si inundate. Majoritatea se afla pe teritoriul unor unitati militare, dar nu au mai fost folosite. Unele au gazduit sau mai gazduiesc ciupercarii ori depozite de muraturi sau sunt abandonate, ascunse sub vegetatie. Doar una dintre baterii a fost transformata in hotel.

Arhitectul Stefan Cristescu, cel care a studiat si ne-a facut cunoscuta povestea centurii de fortificatii a Bucurestiului, propune valorificarea bateriilor si a forturilor, o oportunitate care se contureaza odata cu extinderea orasului. Acelasi tip de constructii din Franta, Belgia sau Olanda au fost transformate in centre culturale, restaurante, crame, parcuri de distractii sau chiar cluburi de noapte.

Arhitectul crede ca este posibila valorificarea si in cazul forturilor si al bateriilor din jurul Bucurestiului, unde s-ar putea face parcuri de distractii, centre culturale, cluburi sau hoteluri. Conform lui Sergiu Isopescu, in alte tari exista ONG-uri care se ocupa de punerea lor in valoare si Proiectul european Luxemburg pentru prezervarea acestora. "Pentru aceasta insa este nevoie de demilitarizarea lor si de inscrierea acestor constructii pe Lista monumentelor istorice, pentru a le proteja.

Centura de fortificatii din jurul Amsterdamului este pe Lista Patrimoniului Mondial. Cred ca orasul ar avea mult de castigat, din punct de vedere turistic, economic si cultural, daca centura ar fi valorificata" - spune el.

sâmbătă, 16 mai 2009

Aisleyne Horgan isi arata sanii pe strada


Aisleyne Hogan, participanta la cateva reality show-uri din Marea Britanie, si-a inscenat un "nipple slip" de toata frumusetea pentru a atrage atentia.

Aisleyne nu e chiar ceea ce am numi o vedeta si nu are nimic remarcabil in CV... totusi, paparazzi s-au incapatanat sa ramana pe urmele ei in ultimele saptamani.

Frumoasa blodina a iesit din casa intr-un sacou, fara nimic pe dedesubt, ca sanii proaspat "aranjati" de estetician sa i se vada la orice miscare...

Între 2.000 şi 5.000 d e euro. Atât vor câştiga starletele porno la 'Eros Show'


De cand sunt 2-4000 euro o avere? Hai sa le intrebam pe Mihaela Radulescu si Elena Udrea ce averi poarta de brat? Si cand te gandesti ca - Click e cel mai vandut ziar din Romania

"Bărbaţii sunt în culmea fericirii. Timp de o săptămână, aceştia le pot admira, în carne şi oase, la Eros Show, pe cele mai râvnite femei din industria porno: Ginger Devil, Cristina Niţulescu, Sofia Gucci sau Dora Meszaros. Pentru a se dezbrăca la Bucureşti, starletele le-au cerut organizatorilor mii de euro.

Jucării erotice, lenjerie intimă, tatuaje, piercinguri, filme XXX şi staruri porno. Acestea sunt atracţiile celei de-a şasea ediţii a târgului erotic “Eros Show”, ce-şi va deschide porţile pe 27 mai la Sala Polivalentă.

Pentru a face cât mai atractiv târgul, organizatorii le-au chemat să încingă atmosfera pe cele mai râvnite vedete din industria filmelor pentru adulţi. Astfel că au fost nevoiţi să bage mâna adânc în buzunar.

“Atracţia serii va fi Sofia Gucci, o actriţă de gen din Italia. Ea va fi plătită, pentru cinci seri de show, cu 5.000 de euro. Unguroaicele Dora Meszaros şi Linda Racz vor primi fiecare câte 3.500 de euro. Anna, o superbă poloneză, a acceptat să se dezbrace pentru 1.500 de euro”, a dezvăluit, pentru Click!, Albert Kiss, unul dintre cei doi organizatori.

Nici româncele nu stau rău la capitolul bani. Cel mai mare onorariu îl va avea Ginger Devil, care va pleca acasă cu 4.000 de euro. Ea este urmată de Laura Andreşan, prezentatoarea “Eros Show”.

Fosta jurnalistă va fi plătită cu 2.500 de euro. La egalitate sunt Cristina Niţulescu şi Alina Plugaru, care se vor dezbrăca pentru doar 2.000 de euro. Pentru a le vedea la “datorie”, curioşii trebuie să plătească pe biletul de intrare 30 de lei.

Ginger, 4.000 euro

Ginger Devil se poate lăuda că, la cei 27 de ani, are o experienţă bogată într-ale filmelor XXX. Blondina a jucat în peste 100 de filme porno şi a avut apariţii şi în revista Penthouse din SUA. Până luna trecută, Ginger a prezentat rubrica Meteo din Click! Vedeta va câștiga 4.000 de euro.

Sofia, 5.000 euro

Sofia Gucci este o româncă în vârstă de 20 de ani care a preferat meleagurile străine pentru a se afirma în domeniu. Ea a ales Italia, acolo unde e cunoscută ca actriţă de filme porno. Pentru prestaţia de la “Eros Show”, bruneta va primi 5.000 de euro.

Dora şi Linda, 3.500 euro

Dora Meszaros este o focoasă unguroaică, în vârstă de 30 de ani. Are un bust care măsoară 92 cm. Pe lângă filmele XXX, blondina a avut numeroase apariţii în revistele pentru bărbaţi. La cei 31 de ani, Linda Racz deţine recordul pentru cel mai lung spectacol de striptease din lume. Are numeroase participări la diverse târguri erotice din Europa. Cele două vor fi plătite cu câte 3.500 de euro.

Cristina, 2.000 euro

Cristina Niţulescu are 20 de ani şi, pe lângă cariera de actriţă porno, este studentă în anul II la Facultatea de Drept. Scrie proză şi doreşte să publice o carte autobiografică. Va câștiga la “Eros Show” 2.000 de euro."

Sursa: Click.ro

joi, 12 martie 2009

Curvele dau teapa, blogerii inghit.




Emil Cioran spunea ca i se par normale orice fel de anomalii dar nicidata n-a putut sa isi explice prezenta unor impotenti in randul prostilor. Noi am trait sa vedem curve care dau teapa la diverse bloguri si siteuri.
Asa va trebuie carnatilor

"Acum cateva luni am fost contactat de o oarecare tipa , pe nume Izabela (Managera Mon Amour - Salonul Alinei Plugaru De Masaj Erotic ) care era interesata de reclama pe acest blog. Toate bune si frumoase , am batut palma si astfel am inceput sa-i afisez pe acest blog un banner 125×125 si un banner 468 × 60 plus un articol . In prima luna mi-a platit doar jumatate din parte din suma de 70 de euro pe care trebuia sa o primesc pentru afisarea bannerelor pe acest blog timp de 4 luni , apoi a urmat teapa . De o luna si ceva de zile tot am tot asteptat un semn de viata dar am constatat cu stupoare ca pentru o suma infima de 1 milion , lumea prefere sa se faca invizibila .

Asa ca Izabela urat din partea ta , lucruri din astea nu se fac . "

sursa: http://perfu.lanebuni.eu

sâmbătă, 7 martie 2009

"stim deja cazuri de coruptie, din senat,guvern,armata si politie"

Trecand prin Mogosoaia, am vazut, am oprit masina, am coborat si fotografiat repede, ca imi lasase-m masina pe avarii.
comentarii mai aprige dacat versurile celor de Parazitii nu am.

"stim deja cazuri de coruptie,
din senat,guvern,armata si politie
oare nimeni,n-a dat atentie-n atatia ani
sau aveti placerea sa fiti dusi de cleptomani
n-am coborat ieri din bananier
momentant sunt in audienta la premier

cat timp tre sa treaca
politicienii nostrii sa-nteleaga
ca stim cu toti-n ce kkt se scalda
astept de mult raspunsul la o intrebare..sa vina
cati dintre politicieni prizeaza cocai*a
acuzati poporu ca nu-i civilizat,
pai cum kkt sa fie,e deprimat cu adevarat se stie,
cand omu n-are ce sa puna-n farfurie
cu siguranta-l doare fix in pu*a unde-arunca o hartie
n-am habar domnu priministru
da spune tu:daca nu se fura
cum vati ridicat vile din salariu de-1000 de parai pe luna
iti suna cunoscut,va pisa*i pe noi continu
ia zimi,fiitu se bucura la alocatie ca fiimiu(nu cred)
imi multe tari ti-ai dus familia pe banii nostrii
iar noi ca prostii plangem dupa fostii
era altceva..furau cu mai mult bun simt cei dinaintea ta"

marți, 3 martie 2009

Rasarit la vama veche

Rasarit de soare in Vama Veche... o noua zi ...
"E sezon. Nu e sezonul de disperare. E sezonul de rafinament. Acum nu fut toți fraierii. Acum te simți bine când o vrăjești pe una. Te antrenezi, prezintă dificultate. Te bucuri când ajungi la premiu, nu ca în cele 3 sezoane de semidisperare/disperare/hiperdisperare de dinainte. E fain și în relație stabilă. Femeia e atentă la natură, curățenia de primăvară, pisici cum se fut. Poți să ieși la beri, ba chiar să coclești și o proastă bonus când nu se uită cerberul cu două labii. Bucurie." piticigratis.com

luni, 2 martie 2009

"Perla" Turciei, Pamukkale II

Stateam sa ma gandesc ca langa Buzau sunt Vulcanii noroiosi si nimeni nu face nimic sa devina un obiectiv turistic, nu am vazut nici un hotel pe o raza de 5 km. Rusine...

miercuri, 12 noiembrie 2008

La Videle




















Am fost invitat la un botez de rromi sau tigani si asta a iesit.

joi, 7 august 2008

o mare mizerie 2


o alta perspectiva a aceleiasi mizerii in care ne scaldam si in care ne complacem toti acesti mizeri locuitori , ai acestor mirifice locuri.

dumnezeu era o data la impartirea avutiilor pentru popoare si dupa ce a impartit pamanturi intinse rusilor cu campii manoase si gaze si mult petrol, francezilor bun gust si vii bogate si manoase, ajungand in dreptul Romaniei i-a scapat ceva mai mult decat ar fi trebuit si...Dumnezeu a scuipat si.. ptiuuu sa nu aveti parte de ele....