Se afișează postările cu eticheta peisaj. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta peisaj. Afișați toate postările

luni, 16 martie 2009

Pe un picior de plai , E o gaura-n rai


Plai & Manea

Pe-un picior de plai
E-o gaură-n rai...
Neagră şi adâncă...
De pe-un colţ de stâncă
Un bace priveşte
Cum se prăvăleşte
Turma de mioare
‘n hău’ ‘cela mare.

Oaia cum cădea
Un zgomot făcea,
Apoi murea.
Baciu’ îi zbiera:
“Asta-i nunta ta
Oişoara mea!”

La fereastră
Fata noastră
Dansează’n rochie albastră.
N-a avut în veci perdea
(toată lumea o vedea).

Ai parai,
Dai.
Dacă n-ai,
Înc-o tură stai.

Care cum se nimerea
Ochii-n fată şi-i băga.
Stăteau ca la cinema,
Da’ nici unu’ nu plătea.

Ai parai, Dai. Dacă n-ai, Înc-o tură stai.

Când piranda s-a gândit
Şi-a pus taxă pe privit
A fost mare tragedie,
Da’ banii-a-nceput să vie.

Ai parai, Dai. Dacă n-ai, Înc-o tură stai.

Timpu’ tare se grăbeşte
Ea acuma îi păteşte
Lumea toată dănţuieşte,
Ea pe fereastră prïveşte.

sâmbătă, 7 martie 2009

"stim deja cazuri de coruptie, din senat,guvern,armata si politie"

Trecand prin Mogosoaia, am vazut, am oprit masina, am coborat si fotografiat repede, ca imi lasase-m masina pe avarii.
comentarii mai aprige dacat versurile celor de Parazitii nu am.

"stim deja cazuri de coruptie,
din senat,guvern,armata si politie
oare nimeni,n-a dat atentie-n atatia ani
sau aveti placerea sa fiti dusi de cleptomani
n-am coborat ieri din bananier
momentant sunt in audienta la premier

cat timp tre sa treaca
politicienii nostrii sa-nteleaga
ca stim cu toti-n ce kkt se scalda
astept de mult raspunsul la o intrebare..sa vina
cati dintre politicieni prizeaza cocai*a
acuzati poporu ca nu-i civilizat,
pai cum kkt sa fie,e deprimat cu adevarat se stie,
cand omu n-are ce sa puna-n farfurie
cu siguranta-l doare fix in pu*a unde-arunca o hartie
n-am habar domnu priministru
da spune tu:daca nu se fura
cum vati ridicat vile din salariu de-1000 de parai pe luna
iti suna cunoscut,va pisa*i pe noi continu
ia zimi,fiitu se bucura la alocatie ca fiimiu(nu cred)
imi multe tari ti-ai dus familia pe banii nostrii
iar noi ca prostii plangem dupa fostii
era altceva..furau cu mai mult bun simt cei dinaintea ta"

marți, 3 martie 2009

Rasarit la vama veche

Rasarit de soare in Vama Veche... o noua zi ...
"E sezon. Nu e sezonul de disperare. E sezonul de rafinament. Acum nu fut toți fraierii. Acum te simți bine când o vrăjești pe una. Te antrenezi, prezintă dificultate. Te bucuri când ajungi la premiu, nu ca în cele 3 sezoane de semidisperare/disperare/hiperdisperare de dinainte. E fain și în relație stabilă. Femeia e atentă la natură, curățenia de primăvară, pisici cum se fut. Poți să ieși la beri, ba chiar să coclești și o proastă bonus când nu se uită cerberul cu două labii. Bucurie." piticigratis.com

sâmbătă, 28 februarie 2009

Istorie sau credinta?

"Noi ortodocsii suntem putini dar suntem Biserica intreaga. Noua nu ne lipseste nimic! Noi n-avem ce imprumuta de la protestanti dar nici de la catolici!"

vineri, 20 februarie 2009

acelasi colt de rai


Acelasi colt de rai dar cu un alt timp de expunere, mai mare.

Un colt de rai...


Pestera Dambovicioara, peisaje de vis ce asteapta sa le exploatezi... din punct de vedere fotografic.

miercuri, 18 februarie 2009

In drum spre azil ...

Sibiu - fosta capitala culturala europeana.

Nu intelesesem este interzis(la azil) pentru toata lumea sau ca in Romanica - politicienii se pot duce fara treaba... ducase toti la Azil.

Iarna pe albie...


Iarna pe albie, pe albia unui parau de munte , am gasit o mica crapatura in gheata si am incercat sa o imortalizez. A iesit ceea ce vedeti.

O fotografie pt windows

Intr-o zi de vara in care nici macar nu aveam aparatul la mine. Fotografie executata cu aparat de imprumut... sper ca este reusita si o sa placa.

miercuri, 3 decembrie 2008

New island



Am placerea de a va prezenta cea mai noua insula... Insula placeri... sau gasiti voi alta denumire...astept .

Crepuscul


Apus de soare , langa Bodrum.
Turcia.