Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările

miercuri, 13 mai 2009

Un scaun electric pentru Elena Basescu


Exista maimute parvenite. Macacul este o maimuta venita de la tara la oras, care se straduie sa imparta aceleasi ruine regale cu langurul, o maimuta nobila, imitåndu-i fara folos manierele si obiceiurile. Privelistea unui macac te intristeaza. Vrea sa para interesant, cånd nu este decåt un jegos, face eforturi notabile sa-ti retina atentia, dar nu-ti stårneste decåt mila. Macacul seamana cu un maidanez, care si-a pus in gånd sa se transforme intr-o buna zi in ogar afgan. L-am vazut in India, in locuri in care ai zice ca s-a ratacit, la Taj Mahal, pe terasa observatorului astronomic clasic din Benares sau cocotat in copacii morganatici ce strajuiesc templul soarelui din Jaipur. Oamenii sunt ca macacii. Unii dintre ei n-ar avea ce sa caute in mod normal printre aristocrati, sa le insulte spatiul sau sa le fure stilul. Cu trei cutii de table intr-o måna si cu un scaun electric in cealalta, Elena Basescu, aceasta Cenusareasa pustiita a clasei noastre politice, cauta sa se catere pe edificiul Parlamentului Europei. Totusi, Elena Basescu este animata de intentii pozitive. In drum spre Petrosani, fieful ministresei Monica Ridzi, unde urma sa-si lanseze campania electorala, Elena si-a adus aminte de promisiunea mamei ei, facuta in urma cu doua luni unui bolnav de la un azil de batråni ca ii va aduce un scaun electric, probabil pentru a-i curma suferintele. Cånd Anca Nicoleanu a scris despre Elena Basescu ca, in interiorul unei cladiri, trenciul se scoate si se poarta pe måna, am revazut liderul unei haite de macaci care se plimba tantos pe marmura translucida a templului funerar Taj Mahal. Elena Basescu este un Traian Basescu cu ochi fumurii si par negru, care se arunca fara parasuta in prapastie, crezånd ca inteligenta este un sport extrem. Imaginati-va ce confuzie cumplita ar stårni un macac care si-ar face operatie estetica si s-ar transforma in langur. Inchipuiti-va ce soc vor avea europarlamentarii sadea trezindu-se colegi cu o haita de macaci veniti din padure la oras, alde Bobita, Vadim sau Becali. Sau poate ca aceasta agora a civismului care este PE a fost pångarita de macaci inainte de a ne fi dat seama.

www.gardianul.ro Cornel Ivanciuc

miercuri, 22 aprilie 2009

Cum să te droghezi legal. Ierburi halucinogene, comercializate în zeci de magazine din România.

Nu este marijuana şi nici nu e ilegală. E o afacere cu droguri numite altfel, dar tot droguri.smoke-legal Oficial, nu sunt destinate consumului uman, însă nu se vând la pet shop şi nici nu le ia cineva pentru căţel. Poliţia ştie că e vorba de droguri, însă spune că nu are ce face atâta vreme cât substanţele nu sunt pe lista celor interzise.

Magazinele în care se vând ierburi halucinogene s-au înmulţit precum ciupercile după ploaie. Dacă anul trecut le numărai pe degete, acum sunt sute de astfel de locuri.

În Capitală unul dintre weed shop-uri e chiar în cartierul Dorobanţi, zona puştilor cu bani. Clienţii sunt atraşi cu un banner mare pe care e desenată o frunză de marijuana. Mesajul e clar. Ierburile măcinate se vând în flacoane mici iar amestecul ar putea fi folosit ca odorizant de cameră sau îngrăşământ pentru plante. În realitate în magazin găseşti ţigări deja făcute, din ierburile minune.

Pe produs scrie foarte clar - pastilele nu sunt destinate consumului uman. Pe site, aceleaşi recomandări. Totuşi, tot pe site producătorii le promit consumatorilor o "senzatie de energie puternică, curată, cu mici deviaţii de percepţie". Şi tot ei le recomandă să nu consume mai mult de patru pastile pe săptămână. Afişele din magazinele de profil afişele sunt şi ele halucinante.

În România, afacerea e nouă. A început, se pare, anul trecut, şi cel mai bine a prins în Iaşi unde există deja peste 30 de magazine. Acolo au apărut şi primele probleme.

Dacă în România ierburile respective nu sunt catalogate drept interzise, în ţări ca Danemarca, Suedia, Grecia ele au fost deja clasificate drept droguri de risc. La noi doar Ministerul Sănătăţii le-ar putea scoate în afara legii dacă le-ar trece pe lista substanţelor periculoase.

Vanghelie: "Cine-s ăştia, Depeche Mode? Dacă mă supăr, nu le dau nici o autorizaţie"

Marian Vanghelie surprinde, din nou, cu vastele lui cunoştinţe. De data aceasta, s-a remarcat prin cultura sa muzicală. Cine este Depeche Mode? Cu ce se ocupă? De ce vine în România? Toate aceste chestiuni îl lasă rece pe preşedintele depeche_mode_afis_2489_m, care susţine că ar renunţa fără să stea pe gânduri la concertul acestei formaţii şi ar înlocui-o cu petreceri cu bere şi mici.

"Cine-s ăştia, Depeche Mode? Dacă mă supăr, nu le dau nici o autorizaţie. Îi bag în consiliu şi plătesc de le sar capacele", a spus Vanghelie, potrivit Cotidianul.

"Fanii lor oricum nu votează cu noi", a mai spus Marian Vanghelie. Şi pe bună dreptate, sunt slabe şansele ca electoratul lui Vanghelie să fie format din persoanele care ascultă Depeche Mode.

Veteranii electro-pop de la Depeche Mode vor concerta din nou la Bucureşti pe 16 mai în Parcul Izvor. Aceasta va fi cea de-a doua apariţie a formaţiei la Bucureşti, după concertul din iulie 2006, pe Stadionul Naţional din capitală, când s-au adunat circa 45.000 de fani. Turneul va cuprinde 28 de oraşe din 22 de ţări şi va debuta în Israel, pe 10 mai 2009.

Pentru a păstra tradiţia, pe 1 mai, PSD va organiza mai multe petreceri în aer liber cu mici şi bere. Deocamdată, membrii partidului nu au hotărât locaţia petrecerilor. Două dintre posibilele locaţii sunt Bucureşti sau Cluj, cea din urmă fiind propusă de Mircea Geoană.

"Nu s-a stabilit nimic sigur deocamdată. Dar eu o să fac, oricum, ceva în Bucureşti", a ţinut să menţioneze Vanghelie.

Antena3.ro