Se afișează postările cu eticheta la mare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta la mare. Afișați toate postările

sâmbătă, 18 aprilie 2009

Preţurile imobilelor de pe litoral au scăzut cu aproape 50%

Ce bine-mi pare ca a-ti luat teapa!!!
Prietenii stiu de ce ... !!!
Criza imobiliară blochează continuarea investiţiilor turistice de pe litoral. Mamaia Nord este în urmă cu termenele de finalizare a construcţiilor. În plus, preţurile locuinţelor din noua staţiune au scăzut chiar şi cu 50%, comparativ cu anul trecut.
Complexurile hoteliere, vilele şi blocurile de locuinţe care urmau să formeze cea mai nouă staţiune a litoralului, între Mamaia şi Năvodari, au rămas în diferite stadii de construcţie. Zona care cunoştea o dezvoltare fabuloasă, anul trecut, prezintă o mulţime de blocuri cu apartamentele goale sau stopate "la roşu".

Complexul "Maria Regia", din zona Hanul Piraţilor, cuprinde 46 de vile albe, luxoase, cu garaj şi o mie de metri pătraţi de curte. Investiţia a fost de aproape 50 de milioane de euro. Locuinţele de lux costau în urmă cu un an peste un milion de euro. Astăzi pot fi cumpărate cu sume între 550.000 şi 800.000 de euro, iar dezvoltatorii sunt dispuşi să le vândă chiar şi în rate. Zece vile nu au mai fost utilate din cauza lipsei de banilor.

Nici locuinţele şi terenurile din sudul litoralului nu au scăpat de efectele crizei. Sunt mai ieftine cu 25%, comparativ cu anul trecut. În Mangalia, o garsonieră costă cel mult 40.000 de euro, în zona ultracentrală.

Un apartament cu două camere, care în 2008 putea fi vândut cu 70.000 de euro valorează cel mult 50.000. Proprietarii de imobile aşteaptă ca piaţa să-şi revină. Până atunci, preferă să închirieze locuinţele în loc să le vândă.

sursa:Antena3.ro

duminică, 8 martie 2009

"Cand toata Europa le zice tigani, noi de ce sa le zicem rromi? De ce sa fim mai catolici ca Papa? "

De ce la noi toti cersetorii si cantaretii sunt jegosi, slinosi si tigani? Batranelul din imagine era un om absolut onorabil, curatel si cu o privire extraordinar de calda.
Tiganii sunt tigani, nu sunt rromi. Hai sa scapam de presiunea asociatiilor anti-discriminare si sa le zicem pe nume. Cand toata Europa le zice tigani, noi de ce sa le zicem rromi? De ce sa fim mai catolici ca Papa? De ce sa se confunde romanii cu rromii? Tigani, zingari, tsigans, zigeuners, cigani, cikani. Abia astept proiectul asta de lege. Hai cu semnaturile !

marți, 3 martie 2009

Rasarit la vama veche

Rasarit de soare in Vama Veche... o noua zi ...
"E sezon. Nu e sezonul de disperare. E sezonul de rafinament. Acum nu fut toți fraierii. Acum te simți bine când o vrăjești pe una. Te antrenezi, prezintă dificultate. Te bucuri când ajungi la premiu, nu ca în cele 3 sezoane de semidisperare/disperare/hiperdisperare de dinainte. E fain și în relație stabilă. Femeia e atentă la natură, curățenia de primăvară, pisici cum se fut. Poți să ieși la beri, ba chiar să coclești și o proastă bonus când nu se uită cerberul cu două labii. Bucurie." piticigratis.com

luni, 2 martie 2009

"Perla" Turciei, Pamukkale


"Perla" Turciei s-a bashit... si a inceput sa se innegreasca datorita faptului ca au secat cateva din izvoarele care alimentau aceasta minune naturala.
Ma asteptam ca in Romania sa se intample asta dar in Turcia? au incercat sa dreaga busuiocul cu niste conducte , dar s-a cam supt si incepe sa fie naspa. Deci intra in ciclul : Se intampla si la altii.

sâmbătă, 28 februarie 2009

AIDA ...o altfel de perfectiune...

AIDA.DE este superb, l-am vizitat pe interior atat cat s-a putut, este urias si un lux ca in filme....nu mai am cuvinte.

miercuri, 18 februarie 2009

Portret


Vama veche de un 1 mai .
Un moment de limpezime si liniste intr-o mare de anarhie.

miercuri, 3 decembrie 2008

New island



Am placerea de a va prezenta cea mai noua insula... Insula placeri... sau gasiti voi alta denumire...astept .

Crepuscul


Apus de soare , langa Bodrum.
Turcia.

After flying...


Pescarus pe ... terasa unui hotel in Istambul.
Un moment de repaus in lunga lupta pentru supravietuire.

joi, 7 august 2008

O mare mizerie


a fost o data cel mai lung, acum poti sa ii dai si foc, ca nu il mai pazeste nimeni, este o mizerie ca tot restul tarii si ca marii politicieni. O mare mizerie.

vineri, 18 aprilie 2008

Vama veche - peoples





"Mai lasă-mă un minut. / Mai lasă-mă o secundă./ Mai lasă-mă o frunză, un fir de nisip. / Mai lasă-mă o briză, o undă./ Mai lasă-mă un anotimp, un an, un timp..." Nichita S.